SPORT

Universitatea Craiova a câștigat Cupa României

Publicat

în

Cupa României la fotbal a fost câștigată sâmbătă seara de Universitatea Craiova, care a învins pe Astra Giurgiu, scor final 3-2, după două reprize de prelungir,i într-un meci desfășurat cu spectatori în tribune, pe Stadionul Ilie Oană, din Ploiești. După 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1.

Craiovenii ai deschis scorul în minutul 14, prin Andrei Ivan, care a primit o pasă în adâncime de la Nistor și l-a executat pe Popa cu o scăriță de efect, scrie Mediafax.

Giurgiuvenii au egalat după numai 3 minute, prin Găman, acesta transformând perfect un penalty.

Până la finalul primelor 90 de minute, ambele echipe și-au creat ocazii importante de poartă, nefructificate însă.

S-a trecut la două reprize de prelungiri, iar Astra a furnizat surpriza în minutul 94, francezul Boe Kane marcând golul de 2-1, profitând de o respingere în față a lui Pigliacelli.

Oltenii au reacționat imediat, Dan Nistor marcând un gol superb cu un șut de la 25 de metri.

Cu 7 minute înainte de final, Screciu a marcat golul victoriei, după o centrare a lui Nistor, profitând și de o ieșire greșită a portarului Popa.

Astra Giurgiu, care a retrogradat sezonul acesta în Liga a 2-a, a pierdut a 3-a finală de Cupa României pe Stadionul „Ilie Oană”.

Print Friendly, PDF & Email

SPORT

Interdicţie de a mai intra pe stadion pentru şase suporteri ai FCU Craiova, după meciul cu Dinamo

Publicat

în

Şase suporteri ai FCU Craiova au fost amendaţi de jandarmi, în urma meciului de luni seara cu Dinamo, şi au primit interdicţia de a mai asista la competiţii sportive.

Potrivit unui comunicat remis de Gruparea de Jandarmi Mobilă Craiova, cei şase au fost sancţionaţi cu amendă în valoare totală de 1.150 lei și s-a luat asupra acestora măsura de interzicere a accesului la competițiile sportive, pe o perioadă de şase luni și un an.

CITEŞTE ŞI: CRAIOVA: Stadionul Tineretului a fost inclus în planul de transformare în complex sportiv

„Suporterii au fost sancționati pentru consumul de băuturi alcoolice în locuri publice,  introducerea sau încercarea de introducere a băuturilor alcoolice în arena sportivă și aruncarea în direcția suprafeței de joc cu obiecte de orice fel. În continuare, se fac verificări pentru identificarea tuturor celor care au încălcat normele legale în vigoare, în vederea luării măsurilor ce se impun”, se arată în comunicatul citat.

De asemenea, au fost sancționaţi contravențional organizatorul, pentru nerespectarea obligațiilor ce-i revin conform legii în ceea ce privește controlul persoanelor la intrarea în stadion și interzicerea accesului cu obiecte pirotehnice, precum și societatea de pază pentru nerespectarea măsurilor stabilite.

„Recomandăm suporterilor, ca pe timpul competițiilor sportive să se manifeste în mod civilizat și să nu se implice în incidente, care ar putea duce la tulburarea ordinii și liniștii publice, întrucât, pe lângă amendă, li se poate aplica și sancțiunea complementară de interzicere a accesului la competițiile și jocurile sportive de genul celor la care aceștia au săvârșit fapte antisociale, potrivit Legii nr. 4/2008 privind prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și a jocurilor sportive”, mai transmite GJMB Craiova.

FCU Craiova a învins, luni seara, Dinamo cu scorul de 1-0.

sursa foto: sport.ro

CITEŞTE ŞI: Laurențiu Reghecampf, noul antrenor al CS Universitatea Craiova. Pentru ce perioadă a semnat contractul

Mai multe știri

SPORT

Publicat

în

Laurențiu Reghecampf este noul antrenor al CS Universitatea  Craiova, au anunțat reprezentanții clubului, luni.

Tehnicianul a semnat cu Universitatea Craiova un contract valabil pe o perioadă de doi ani și va conduce primul antrenament marți  după-amiază.

Laurențiu Reghecampf era liber de contract de la finalul lunii iunie. Ultima dată a antrenat-o pe Al Ahli, în Arabia Saudită.

Echipa din Bănie a rămas fără antrenor, după ce patronul Mihai Rotaru l-a demis pe grecul Marinos Ouzounidis.

SPORT

Craiova câştigă Supercupa României în faţa lui CFR Cluj

Publicat

în

CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0, 2-4 d.l.d. Oltenii câștigă Supercupa României fără șut pe poartă în 90 de minute

CFR Cluj a început mai bine partida și a avut câteva ocazii importante în prima repriză, prin Sigurjonsson și Debeljuh, în timp ce Universitatea Craiova a fost aproape de gol la o lovitură de cap a lui Marius Constantin, potrivit digisport.ro.

La pauză, Șumudică i-a introdus pe Omrani și Păun, iar CFR Cluj a fost echipa mult mai periculoasă în partea secundă. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Costache, intrat și el în repriza a doua. În minutul 72, atacantul de la CFR s-a strecurat excelent în spatele apărării adverse și a trimis periculos, dar pe lângă poarta lui Pigliacelli.

CITEŞTE ŞI: Rapid revine în Liga 1 după şase ani

Universitatea Craiova a terminat cele 90 de minute fără șut pe spațiul porții, iar după 0-0 în timpul regulamentar s-a trecut direct la loviturile de departajare. De la CFR Cluj au ratat Păun și Omrani (ambele șuturi apărate de Pigliacelli), în timp ce la Universitatea Craiova au marcat toți cei patru jucători: Gustavo, Găman, Cicâldău și Markovic.

Astfel, Universitatea Craiova începe sezonul cu un trofeu, în timp ce Marius Șumudică ratează primul obiectiv la CFR Cluj. Pentru Marinos Ouzounidis este deja al doilea trofeu la formația olteană, după Cupa României.