AcasăRECOMANDATESlatina revine în Liga 2. CSM Slatina câştigă barajul de promovare cu...

Slatina revine în Liga 2. CSM Slatina câştigă barajul de promovare cu Odorheiu Secuiesc

spot_img

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Slatina a reuşit să promoveze în Liga 2  după ce, joi, a trecut în barajul de promovare de AFC Odorheiu Secuiesc, scor 1-1 după 90 de minute şi 4-3, după executarea loviturilor de departajare. Penalty-ul decisiv a fost executat de Radu Necşulescu.

- Publicitate -

După 0-0 în meciul tur de la Slatina, manşa retur s-a încheiat tot la egalitate. După ce harghitenii au deschis scorul, în minutul ’3,CSM a reuşit egalare prin Remus Trancă, în minutul ’47, la ultima fază a primei reprize. Jucătorul slătinean a înscris superb, din foarfecă, după o centrare venită din dreapta.

Din repriza secundă, Odorheiu a jucat în inferioritate numerică, după eliminarea unui jucător.

Slatina a avut o mare ocazie de a înscrie, prin Popovici, care a trimis în bara transversală centrala pe jos venită de pe partea stângă de la Trancă.

Jucătorii din Harghita au încercat, în mai multe rânduri, să tragă de timp.

Egalitatea s-a menţinut până la epuizarea celor 90 de minute regulamentare de joc.

S-a intrat în prelungiri cu Slatina în atac, încercând să dea lovitura decisivă. Echipa gazdă a continuat tragerile de timp.

În minutul ’120, Ovidiu Burcă a schimbat portarii, Simion Velcu a intrat în locul lui Cătălin Preduţ.

Rezultatul a rămas egal şi după cele două reprize, de câte 15 minute, de prelungiri, aşa că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Primii au executat jucătorii echipei din Odorheiu Secuiesc.

La loviturile de la 11 metri, pentru Slatina au înscris: Dorin Toma, Cincă, Sălcianu, Necşulescu

Au ratat: Popovici

La Odorheiu au marcat: Mitra, Berkeczi, Botorok

Au ratat: Kylien, Criştiu,

Rezultat final 4-3,iar CSM Slatina va juca din sezonul viitor în Liga 2.

CITEŞTE ŞI: Handbal (F) | CSM Slatina rămâne în Liga Florilor, după ce a câştigat două meciuri din barajul de menţinere