AcasăACTUALCei mai valoroşi sportivi şi antrenori din judeţul Dolj, premiați

Cei mai valoroşi sportivi şi antrenori din judeţul Dolj, premiați

spot_img

Sportivii doljeni care au excelat la competițiile naționale și internaționale în anul 2021 și antrenorii acestora au fost premiați în cadrul unui eveniment organizat cu susținerea financiară a Consiliului Județean (CJ) Dolj, festivitatea având loc luni, la sediul instituției.

În acest context, președintele CJ Dolj, Cosmin Vasile, a reiterat susținerea administrației județene pentru domeniul sportului, evidențiind faptul că principalul demers investițional în acest sens îl reprezintă construirea unui complex multifuncțional pe amplasamentul fostului Stadion „Tineretului“, din Craiova.

„Ultimii doi ani au fost foarte dificili – o perioadă în care toată activitatea și, în definitiv, viața noastră au fost afectate de o pandemie care pare să nu se mai termine. Mă bucur că nu ați oprit motoarele și că ați continuat să vă perfecționați.

Vă asigur că noi, doljenii, suntem încântați că avem sportivi și antrenori valoroși, că avem adevărați ambasadori ai județului, tineri care ne fac mândri prin rezultatele pe care le obțin în competițiile naționale și internaționale.

Consiliul Județean apreciază eforturile și sacrificiile pe care le faceți pe drumul succesului în concursurile sportive și ne bucurăm că avem aici, la Craiova, o adevărată școală de talente. Sunt multe discipline cu care doljenii se pot lăuda și considerăm că avem o tradiție în obținerea celor mai bune rezultate.

Instituția noastră își dorește să fie în continuare un partener pentru sport și, dincolo de recompensarea performanțelor notabile, trebuie menționat faptul că suntem în plin proces de transformare a Stadionului «Tineretului» într-un complex sportiv. Ne dorim să realizăm astfel una dintre cele mai moderne săli multifuncționale, care va putea găzdui competiții destinate atât sporturilor de echipă, cât și celor individuale. Demersul reprezintă principalul nostru obiectiv în acest domeniu, pentru viitorul apropiat“, a precizat președintele Consiliului Județean Dolj, Cosmin Vasile.

La evenimentul desfășurat luni, la Palatul Administrativ, au mai participat vicepreședinții CJ Dolj Antonie Solomon și Mihai Neațu, precum și directorul executiv al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Dolj, Alina Ionescu.

Consiliul Județean Dolj a aprobat, în cadrul ședinței din luna noiembrie, o hotărâre care prevede alocarea sumei de 50.000 de lei pentru premierea sportivilor și antrenorilor cu performanțe deosebite în anul 2021.

În total, au fost premiaţi 35 de sportivi şi antrenori.

Ștefan Coman – lupte, Universitatea Craiova (Locul XI – Campionatul European de lupte U23, categoria 65kg, Locul I – 65kg – Turneu internațional U23 ”PetkoSirakov și Ivan Iliev”, Bulgaria 25-28.03.2021, Locul II – 65kg –Turneu Internațional Seniori ”Dan Kolov și Nikola Petrov”, 08-11.04.2021, Locul IV – 70kg – Roma Beach Wrestling World Series Seniori, Italia, 03-05.09.2021, Locul III – 70kg – Katerini Beach Wrestling World Series, Grecia, 10 – 11.09.2021, Locul I – 70kg – Finală C.N Individual Seniori U23, Lugoj, 30.07-01.08.2021, Locul II – 70kg – C.N. Individual Lupte pe Plajă Seniori, Costinești, 29.08 – 01.09.2021, Locul III – 70kg – Cupa României Seniori, Constanța 14-16.10.2021.

Răzvan Marian Kovacs – lupte, Universitatea Craiova (Locul VII – Campionatul European de lupte, seniori, 57 kg, Locul III – 61kg – Turneu Internațional ”Ion Corneanu și Ladislau Simon”Seniori, București 03 – 05 09 2021, Locul I – 57kg – Cupa României Seniori, Constanța 14-16.10.2021).

Alexandru Cîmpanu – fotbal, Universitatea Craiova (Locul IX – Turneu Final Campionatul European de Fotbal, tineret U21, Câștigător Supercupa României, Vicecampion Național Liga I, fotbal).

Ștefan Vlădoiu – fotbal, Universitatea Craiova (Locul IX – Turneu Final Campionatul European de Fotbal, tineret U21, Câștigător Supercupa României, Vicecampion Național Liga I, fotbal).

Eugenia Anghel – box, SCM Craiova (Locul II – Cupa Mondială de box, senori, Locul I – Campionat Balcanic de box, seniori, Campioană națională de seniori, Câștigătoare Cupa României).

Roxana Ene – atletism, CSM Craiova (Locul III – Campionatul Balcanic atletism, 4×100 m ștafetă, Locul I – Campionatele Internaționale de Atletism–4x400m, Locul II – Campionatele Internaționale de Atletism – 4x100m, 2 x Locul III – Campionatele Internaționale de Atletism – 100 m, 200m).

Ana Maria Roșianu – atletism, CSM Craiova (Locul III – Campionatul Balcanic atletism, 4x100m ștafetă, Locul III – Campionatul Național de Atletism –sală – 60m, Locul III – Campionatul Național de Atletism – 100m).

Cleonia Râciu – judo, Universitatea Craiova (Locul V – Campionatul Balcanic de judo, categoria 52 kg, Locul I – 57 kg, C.N.Seniori, Poiana Brașov, 25-27.03.2021, Locul III – open, C.N.Seniori, Poiana Brașov, 25-27.03.2021, Locul I – 57kg, Cupa României Seniori, Poiana Brașov, 25-26.06.2021, Locul III – 63 kg, C.N. Seniori NeWaza, Poiana Brașov, 27.06.2021, Locul V- 57 kg, Cupa Europeana, Praga, 26-28.08.2021, Locul III – 57kg, Seniori, Turneu internațional ”Cupa Temerarului”, Sibiu 24-25.09.2021.

Sportivi juniori:

Beatrice Iliescu – volei, Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova (Locul IV – Cupa Mondială de volei U18).

Alexandru Bora – lupte, LPS P. Trișcu Craiova / CSM Craiova (Locul XI – Campionatul European de lupte, U15, Locul I – Campionatul Național de lupte. U 15, Locul II – Cupa României lupte, U 15).

Valentina Nicoară – atletism, CSM Craiova / Steaua București (Locul II – Campionat Balcanic de atletism, Juniori I, prăjină, Multiplă campionă națională la atletism categoriile de Tineret, U20, U18).

Simona Pușcașu – lupte, CSM Craiova (Locul II – Campionat Balcanic de lupte, cadeți, Dublu campion national lupte plaje U13, U15, Vicecampion national lupte plaje traseu aplicativ, Locul III campionatul national de lupte).

David Boicea – lupte, Universitatea Craiova (Locul III – Campionat Balcanic de lupte, U15, Locul I – 62kg – Cupa României lupte, Locul I – 62kg – Finală C.N. U15, Locul III – 60kg – Finală C.N. Individual Lupte pe plajă U15, Locul I – 62 kg – Finală C.N. Individual aptitudini specifice U15, Locul III – 62kg – Campionat Balcanic U15).

Sorin Lăzărică – lupte, LPS P.Trișcu Craiova (Locul II – Campionat Balcanic de lupte, cadeți, categoria 51kg, Locul II – Campionat Mondial de lupte pe plajă, cadeți, categoria 51kg, Locul I – Campionat Național de lupte, cadeți, 50kg).

Sportivi veterani:

Adrian Neagu – atletism, Universitatea Craiova (Campion European de atletism master, proba lungime, Vicecampion European de atletism master proba 60 metri).

Sporturi neolimpice:

Sportivi seniori:

Adina Irimia – lupte, CSM Craiova (Campionat Mondial lupte plaja -etapa I – III, etapa II – IV, etapa III – IV, etapa IV – III

Bogdan Gogoloși – karate, Universitatea Craiova (Dublu campion mondial și dublu vicecampion mondial karate shotokan, proba kumite).

Alexandru Albulescu – culturism, Clubul Sportiv Gladiator GYM (Dublu campion Mondial culturism gamer clasic, Vicecampion European de culturism gamer clasic).

Mădălina Vasile – karate Clubul Sportiv Universitatea Craiova (Locul I, II, II, III, III, V – Campionat Mondial karate).

Sportivi juniori:

Rebeca Bărăga – lupte LPS P.Trișcu Craiova / CSM Craiova (Locul III – Campionat Mondial de lupte pe plajă, categoria 60 kg).

Robert Sîrbulescu – karate Clubul Sportiv Universitatea Craiova (Locul I, II – Campionat Mondial de karate Shotokan).

Pîrvu Patrick Budan – karate Clubul Sportiv Universitatea Craiova (Locul II – Campionatul Mondial karate;
2x Locul III – Campionatul Mondial karate).

Premiere antrenori:

Adrian Popescu – Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova (Antrenor al lotului national de volei feminin U18, Antrenor al sportive Iliescu Beatrice).

Marius Cimpoeru – LPS P.Trișcu Craiova, CS Universitatea Craiova (Antrenor al sportivilor Kovacs Răzvan, Bora Alexandru).

Aurel Cimpoeru – LPS P.Trișcu Craiova, CS Universitatea Craiova (Antrenor al sportivului Coman Ștefan).

Mihai Daniel Voinea – CS Universitatea Craiova (Antrenor al sportivilor Rîciu Cleonia).

Dora Mustățea – SCM Craiova (Antrenor al sportivei Anghel Eugenia).

Claudia Ștef – Antrenor CSM Craiova (Antrenor al sportivei Nicoară Valentina).

Petre Banciu – CSM Craiova (Antrenoral sportivelor Pușcașu Simona, Irimia Adina).

Valentin Boboșca – LPS P.Trișcu Craiova (Antrenor al sportivilor Bărăga Rebeca, Lăzărică Sorin).

Costel Torcea – Clubul Sportiv Gladiator Gym Craiova (Antrenor al sportivului Albulescu Alexandru).

Constantin Geri Mitroi – CS Universitatea Craiova (Antrenor al sportivilor Gogoloși Bogdan, Sîrbulescu Robert și Vasile Mădălina).

Eugenia Ene – CSM Craiova (Antrenor al sportivei Ene Roxana).

Mircea Călin – CSM Municipal Craiova (Antrenor al sportivei Roșianu Ana Maria).

Antrenorul anului:

Radu Podeanu – Antrenor al lotului național de scrimă, Locul II – Jocurile Olimpice cu sportiva Popescu Brânză Ana Maria.

CITEȘTE ȘI: Proiect al Primăriei Piatra-Olt: Preselecţie pentru micii fotbalişti din oraş

 

- Publicitate-spot_img
Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
Partenerispot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri