Cu ocazia sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului, structurile de pașapoarte își deschid porțile și îi așteaptă pe copii cu surprize inedite în cadrul evenimentului „Pașaport pentru vacanță”.
Astfel, pe data de 1 Iunie, aceste servicii vor prelua cereri de eliberare a pașapoartelor pentru minori.
Aceștia se pot prezenta singuri (în cazul minorilor cu vârsta peste 14 ani, cu declarație din partea părinților autentificată în țară de notarul public, iar în străinătate la misiunile diplomatice sau oficiile consulare) sau însoțiți de părinți (în cazul minorilor cu vârstă mai mică de 14 ani, conform prevederilor legale), pentru a depune cererea de eliberare a pașaportului, fără a fi nevoie de programare prealabilă.
Pașaportul se eliberează în termen de cinci zile lucrătoare.
La Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Dolj programul de lucru cu publicul se va desfășura în intervalul orar 08.30 – 12.30.
Vor funcționa două ghișee și vor fi eliberate câte 30 de bonuri de ordine pentru fiecare ghișeu deschis.
CITEȘTE ȘI: 1 Iunie, în Parcul Tineretului din Slatina. Zeci de ateliere pregătite pentru Ziua Copilului