AcasăACTUALEurovision 2022 | Ucraina a câștigat concursul. România a ocupat locul 18

Eurovision 2022 | Ucraina a câștigat concursul. România a ocupat locul 18

spot_img

Ucraina, o țară aflată în război, a câștigat Eurovisionul, Orchestra Kalush obţinând 631 de puncte.

- Publicitate -

Sam Ryder, care a interpretat melodia ”Space Man”, reprezentând Regatul Unit, a câştigat votul juriului la ediţia concursului muzical Eurovision 2022, scrie Antena3.

Melodia reprezentanților Ucrainei a primit 631 de puncte în urma voturilor publicului și a câștigat concursul Eurovision din acest an.

Kalush este un grup de rap ucrainean format în 2019, fondat de rapperul Oleh Psiuk, multi-instrumentistul Ihor Didenchuk şi dansatorul Vlad Kurochka.

Sam Ryder, care a interpretat melodia ”Space Man” reprezentând Regatul Unit, a câştigat la votul juriului, dar s-a clasat în final pe locul 2, cu 283 de puncte, iar în total a avut 466 de puncte.

Într-o luptă strânsă s-au aflat Spania (459 puncte) şi Suedia (438 puncte).

România – reprezentată de WRS, cu melodia “Llamame” – s-a clasat pe locul 18, cu 65 de puncte.

Germania a terminat la coada clasamentului, pe locul 25, primind doar 6 puncte de la votul publicului.